گزارش سالانه سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) در سال 2016

گزارش سالانه سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) در سال 2016؛

تاریخ انتشار: 2017

به گزارش مدیریت ایده های گردشگری (IranTIM)، سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) گزارش سالانه خود (2016) را منتشر کرد. این گزارش با مقدمه ای درباره اهداف 17گانه توسعه پایدار تا سال 2030 و نقش گردشگری در دستیابی به این اهداف، به ویژه سه هدفِ «کار و رشد اقتصادی مناسب و موجه»، «تولید و مصرف مسئولانه» و «زندگی در زیر آبها» تشریح شده است. با توجه به نامگذاری سال 2017 به «سال جهانی گردشگری پایدار برای توسعه» در سرتاسر متن از مورد تأکید قرار گرفته است.

سپس فهرستی از جلسات و رویدادهای سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) اعم از کنفرانس ها و همایش های منطقه ای و همچنین اقدامات و گزارشات منتشر شده این سازمان در ماه های مختلف سال 2016 ارائه شده است.

در بخش بعدی، آمار کلی گردشگران بین المللی در سال 2016 (تعداد گردشگران، مقاصد برتر و پرمصرف ترین گردشگران) و همچنین وجه اهمیت گردشگری به شرح ذیل ارائه شده است:

آمار گردشگران بین المللی در سال 2016 در یک نگاه

 

وجه اهمیت گردشگری در چیست؟ گردشگری در سال 2016

چرا گردشگری اهمیت دارد؟

تعداد گردشگران بین المللی در سال 2016 به تفکیک مناطق 5 گانه جهان

 

برترین مقاصد گردشگری جهان در سال 2015

پرمصرف ترین گردشگران جهان در سال 2016

در بخش بعدی با عنوان گردشگری در دستورکار جهانی، چنین بیان می شود که UNWTO همچنان در سال 2016 برای قرار گرفتن گردشگری در دستورکارهای بالاتر در سطوح ملی و جهانی تلاش کرد. این تلاش ها، به تقویت جایگاه صنعت گردشگری به عنوان بازیگر اصلی پیشرفت های اجتماعی-اقتصادی و به رسمیت شناخته شدن اینکه این صنعت برای رونق و شکوفایی نیازمند خط مشی های مناسبی است، کمک کرد. این سازمان در سال 2016 تمرکز ویژه ای به مسأله سفرهای ایمن و یکپارچه (safe & seamless travel) داشت.

گردشگری همچنان یکی از بهترین بخش های اقتصادی برای تحریک رشد فراگیر اجتماعی-اقتصادی، تأمین معیشت پایدار، توسعه صلح و تفاهم، و حامی حفاظت از محیط زیست می باشد. با این حال، با چالش های عمده ای روبروست:

  • دغدغه های ایمنی و امنیتی و وسوسه های ایجاد موانع جدید سفر
  • انقلاب تکنولوژیکی
  • و طراحی مسیرهای رقابتی در برابر توسعه پایدار.

سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) با در نظر گرفتن این روندها و چالش های جهانی اثرگذار بر صنعت گردشگری و همچنین با توجه به دستورکار توسعه پایدار 2030، سه اولویت خود را که در 103 مین و 104 مین شورای اجرایی (برگزار شده در ماه می در بندر مالاگای اسپانیا و ماه های اکتبر و نوامبر در اُقصُر مصر) تعریف کرد. این سه اولویت، راهنمای عمل UNWTO در سال 2016 بودند که به ترتیب عبارت اند از:

  1. ترویج سفرهای ایمن، یکپارچه و دوستانه
  2. ارتقای نقش تکنولوژی و نوآوری در گردشگری
  3. پذیرفتن دستور کار پایداری

در این راستا، UNWTO و شورای جهانی سفر و گردشگری (WTTC) با همکاری یکدیگر یک نامه سرگشاده درباره سفر و گردشگری را خطاب به استان ها و کشورهای سراسر جهان ارائه دادند. در این نامه بر ارتباط سفر و گردشگری با مقابله با چالش های جهانی عصر حاضر تأکید شده بود. در این نامه از رهبران خواسته شده بود تا صنعت گردشگری را به عنوان بخشی که توانایی رشد اقتصادی، اشتغالزایی و ساخت آینده ای پایدارتر و متساوی برای همگان را به رسمیت بشناسند. 88 نفر از سران استان ها و کشورها در سراسر جهان از این نامه حمایت کردند.

در ادامه، درباره شعار روز جهانی گردشگری 2016، یعنی «گردشگری برای همه: ارتقای قابلیت دسترسی جهانی»، اقدامات UNWTO در این روز و همچنین جوایز سال 2016 این سازمان توضیحاتی درج شده است.

موضوع بعدی، چکیده ای از گزارش آزادی روادید (ویزا) در سال 2016 به شرح ذیل ارائه شده است:

تسهیل ویزا ویزای الکترونیکی ویزای ورود

گزارش آزادی روادید (ویزا) در سال 2016

بخش های بعدی گزارش به بحث پیرامون برنامه ها، رویدادها و خدمات UNWTO در زمینه پایداری، بازاریابی و گردشگری مسئولانه و فراگیر اختصاص یافته است. و در نهایت، خلاصه ای از پروژه های UNWTO در سال 2016 و برنامه اعضای وابسته آن ارائه شده است.

متن کامل گزارش سالانه UNWTO در سال 2016 از این لینک قابل دریافت است (فایل PDF).