پروژه ها

کتابچه راهنمای زائران عرب زبان در ایران (عربی- انگلیسی)

نوع پروژه:بین المللی
تهیه و طراحی کتابچه راهنمای زائرین عرب زبان در ایران، جزو سوابق موفق گروه مدیریت ایده های گردشگری است. تالیف محتوای کتابچه بر اساس بررسی انگیزه های گردشگران عرب زبان و شیوه های اطلاع رسانی به آنها بود. این کتابچه، در واقع راهنمای سفر گردشگران عرب در کشور ایران است و مسیرها و خدمات سفر را به آنها معرفی می کند. کتابچه راهنمای زائران عرب زبان در ایران در دو نسخه عربی و انگلیسی تهیه و پس از ارائه به سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی مورد استقبال آن نهاد قرار گرفت.

دومین گزارش سالانه روندها و چالش های صنعت گردشگری ایران (۱۳۹۶)

نوع پروژه: ملی

گروه مدیریت ایده ­های گردشگری (IranTIM) در پی رسالت خود و به منظور بررسی مهمترین روندها و چالش­ های پیش روی صنعت گردشگری ایران و با الگوگیری از نمایشگاه ­های معتبر جهانی، از دهمین دوره این نمایشگاه (بهمن ۱۳۹۵) اقدام به اجرای پیمایشی در سطح نمایشگاه نمود و گزارشی را با عنوان «نخستین گزارش سالانه روند صنعت گردشگری ایران از دیدگاه فعالان بخش خصوصی و دولتی-۱۳۹۵» تهیه و در دسترس فعالان و علاقمندان صنعت قرار داد.

استقبال گسترده متخصصان حوزه گردشگری نیروی محرکه­ ای برای تداوم این کار بود و منجر شد تا این گروه از تاریخ سوم الی ششم بهمن ماه ۱۳۹۶ برای دومین سال پیاپی، پیمایشی را در سطح یازدهمین نمایشگاه بین­ المللی گردشگری و صنایع وابسته و با حمایت معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری جهت مخاطب ­شناسی و سنجش رضایتمندی مشارکت­ کنندگان در نمایشگاه و همچنین بررسی روندها و چالش­ های صنعت گردشگری انجام دهد.

یافته ­های این پیمایش گسترده که در میان ۱۴۳۱ نفر از ذینفعان نمایشگاه و در سه سطح «بازدیدکنندگان عمومی»، «بازدیدکنندگان متخصص» و «غرفهv­داران» صورت پذیرفته است، در قالب گزارش حاضر به سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ارائه گردید.

نخستین گزارش سالانه روند صنعت گردشگری ایران از دیدگاه فعالان بخش خصوصی و دولتی (۱۳۹۵)

نوع پروژه: ملی

با توجه به اهمیت بین المللی گردشگری و صنایع وابسته در تقویم نمایشگاهی گردشگری ایران که عمدتاً به دلیل حضور خیل عظیمی از فعالان صنعت در آن شکل گرفته است، گروه مدیریت ایده­ های گردشگری (IranTIM) با همکاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و از طریق پیمایش، به بررسی نقطه نظرات مدیران و کارکنان شاغل در مؤسسات و سازمان های دولتی و خصوصی ایرانی شرکت کننده در دهمین دوره نمایشگاه (۲۱-۱۸ بمهن ۱۳۹۵) پرداخت تا بتواند با الهام از نمایشگاه های بزرگ بین المللی، دیدگاه فعالان صنعت درباره مسایل کلیدی صنعت گردشگری و مسایل روز تأثیرگذار بر روند آن را استخراج کند.

از خلال نمایشگاه مذکور و با بررسی دیدگاه ۱۲۲۱ فعال صنعت گردشگری، خروجی مفیدی در قالب یک گزارش تخصصی تهیه گردید و در دسترس علاقمندان قرار گرفت.

کتاب سفر

نوع پروژه:ملی
گروه مدیریت ایده های گردشگری، بر اساس پژوهش های میدانی در خصوص گردشگران داخلی، با همکاری مرکز مطالعات گردشگری دانشگاه علامه طباطبایی،و معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، و با حمایت بخش خصوصی (شرکت کرمان موتور) برای اولین بار در نوروز ۱۳۹۴، اقدام به تالیف کتاب جامع راهنمای گردشگری ایران تحت عنوان «کتاب سفر» نمود. کتاب سفر، بانک جامع اطلاعات گردشگری داخلی ایران، و تحسین شده توسط سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است. ۲۰ هزار جلد از این کتاب در طول ایام نوروز ۱۳۹۴ توسط ستاد تسهیلات سفر و از طریق ادارات کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان های کشور به رایگان توزیع گردید. این کتاب همه ساله تجدید چاپمی شود.

بروشور توصیه های سفر و گردشگری ۱۳۹۶

نوع پروژه: ملی

بروشور حاوی توصیه های سفر ویژه سفرهای نوروزی سال ۹۶ به سفارش سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری

تهیه و طراحی نقشه های گردشگری با چاپ بر روی کاغذ سنگ

گستره پروژه: استانی/ ملی/ بین المللی

گروه مدیریت ایده های گردشگری، با همکاری شرکت رایان اندیشه نصر، و با امکان دسترسی به قوی ترین و به روزترین اطلاعات ماهواره ای جهان، اقدام به تهیه، تولید و طراحی نقشه های گردشگری ایران، استان ها و شهرهای کشور نموده است. این نقشه قابلیت سفارشی سازی شدن دارند؛ به عبارتی، امکان تهیه نقشه مورد نظر در انواع ابعاد، با درج هرگونه اطلاعات، به زبان های فارسی و انگلیسی وجود دارد. افزون بر این، این گروه در راستای حفظ محیط زیست و همراهی با شرکت ها و نهادهای دوستدار محیط زیست، با استفاده از تکنولوژی نوین، برای نخستین بار در کشور و به طور انحصاری، نقشه های ویژه خود را بر روی کاغذ سنگ چاپ و عرضه می کند. لازم به ذکر است، در تهیه این نوع کاغذ هیچ گونه مواد سلولزی به کار نمی رود و برای تولید آن از پودر سنگ استفاده می شود که علاوه بر لطافت، مقاومت و ماندگاری قابل توجهی که نسبت به کاغذهای معمولی دارد، ضد آب و برگشت پذیر به محیط نیز می باشد. چاپ بر روی این نوع کاغذ، از قطع تعداد قابل توجهی درخت جلوگیری به عمل می آید و در مصرف آب صرفه جویی می شود.

شایان ذکر است که چاپ بر روی این نوع کاغذ صرفا به نقشه محدود نمی شود و امکان چاپ هر آنچه که بر روی کاغذهای معمولی قابل چاپ است (همچون بروشور، کاتالوگ و…)، بر روی کاغذ سنگ نیز وجود دارد؛ با این تفاوت که محصول نهایی از درخشش، شفافیت، کیفیت رنگ و کیفیت چاپ بالایی برخوردار خواهد بود.

02

کاتالوگ معرفی ایران، اکسپوی میلان

نوع پروژه:بین المللی

گروه مدیریت ایده های گردشگری، تهیه و طراحی کاتالوگ معرفی ایران، برای حضور در اکسپوی میلان (۲۰۱۵) را در کارنامه خود دارد. با توجه به نبود بروشور مناسب برای حضور در نمایشگاه های بین المللی، در تهیه این کاتالوگ سعی شد، مطالبی مطابق با سلیقه گردشگران خارجی، به شیوهای نوین و با بیانی متفاوت، ارائه شود تا هم مخاطبان از مطالعه آن لذت ببرند، هم اطلاعات مناسبی به آنها داده شود، و هم جای خالی اقلام مشابه، پر شود. نمایشگاه اکسپو که هر پنج سال یکبار برگزار می شود، به عنوان یک رویداد مهم بین المللی با میلیون ها بازدیدکننده، جایگاه مناسبی برای عرضه دستاوردها و فرهنگ کشورهاست.

بررسی چشم انداز صنعت گردشگری ایران و شناسایی راهکارهای عملیاتی مورد نیاز بر مبنای تحلیل نقاط ضعف و قوت، به منظور ارائه نظرات کارشناسانه به سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری

تحلیل SWOT گردشگری ایران، و شناسایی راهکارها، برنامه های عملی و اقدامات لازم جهت تدوین برنامه ششم توسعه با هدف غنی سازی محتوای برنامه، ارائه شده به سازمان مدیریت و برنامه ریزی

090

طرح پژوهشی شناسایی ریسک های ادراکی گردشگران سلامت

0986

طرح پژوهشی روش های پیش بینی گردشگری

0987

طرح پژوهشی بررسی میزان رضایتمندی گردشگران خارجی ازعملکرد تور لیدرهای ایرانی

078

طرح پژوهشی بررسی محدودیت های گردشگران خارجی در ایران

0864

طرح پژوهشی بررسی انگیزه های گردشگران مذهبی عراقی در ایران